Dünyanın en ilginç prefabrik evleri!

| İlginç Haberler

Prefabrik evler ilginç tasarımlarıyla dikkat çekiyor…

Yazıyı paylaş:

Uygun fiyatlarıyla tercih edilen prefabrik evler artık ilginç tasarımlarıyla da dikkat çekiyor. Farklı ülkelerdeki tasarım harikası prefabrik evlere göz atmadan önce şu konular da ilginizi çekebilir: Prefabrik evler kaç yıl kullanılır? Prefabrik ev için yapı ruhsatı nasıl alınır? 

 

İşte tasarımlarıyla dünyanın ilgisini çeken prefabrik evler…

Türkiye’de prefabrik evlere ilgi artış gösterirken, dünyanın farklı yerlerinde birbirinden ilginç prefabrik evler hayata geçiriliyor. Kiminin altından nehir geçiyor, kimi çevre dostu, kimi de çöl ayarında…

 

Kendi kendine yeten ev!

Çevre dostu olan Adex prefabrik ev, kendi kendine yeten bir ev modeli sunuyor. Alberto Lara ve Paula Noguron tarafından tasarlanan bu üçgen şekilli prefabrik ev, çevre dostu kilitleme sistemi ve şebekeden bağımsız kendi kendine yeten yapısıyla dikkat çekiyor. Fotovoltaik panelleri (güneş enerjisinden yararlanmayı sağlar), güneşle ısınan ısıtıcıları, yağmur suyunu depolayan ve çamaşır makinesiyle lavabodan gelen suyu işleyerek geri dönüştüren sistemiyle tam bir çevre dostu.

Dikkat! Bu prefabrikten nehir geçer!

Prefabrik ev, aşınmış büyük kayalar arasında, pinon ve ardıç ağaçlarının ortasında yer alıyor. Evin 6 çelik kolonu, mevsimine göre coşan nehrin evin altından geçip gitmesini sağlıyor.

Las Vegas’ta çöl ayarında ev

Marmol Radziner tarafından tasarlanan prefabrik ev, kat ve boşluklardaki asimetrik düzenlemeyle sanatsal bir görüntü sunuyor. Las Vegas’ta konumlanan bu prefabrik evin peyzajı Sage Design Studios tarafından çöl ayarlarına göre tasarlandı. Prefabrik evin peyzajında çöle uygun dolambaçlı yollar ve kuraklığa dayalı çalılar dikkat çekiyor.

Ahşap görünümünde prefabrik

Tasarımcı Jens Risom, 1967 yılında Rhode Island’daki sahilde bulunan bu prefabrik evine dönmüş ve o günden bugüne bu prefabrik evi ailesinin gelecek kuşakları için daha yaşanabilir hale getirmeye çalışıyor.

Hem havalandırma hem tasarım 

Mimar Wiiliam Massie’nin kişisel prefabrik projesi, yaratıcı tasarımıyla dikkat çekiyor. Açık havalandırma delikleri, dışarıdan bakıldığında evin içine dair fikir de veriyor.

Con House: İlginç ve sofistike

Slovenya’da bulunan ve “ConHouse” denilen bu küçük ve sofistike prefabrik yaşam alanı, iki katlı ve iki dik konumlandırılmış kapların birbiri üstüne monte edilmesiyle oluşuyor.

Maliyeti 22 bin dolar!

ABD Arizona’daki prefabrik ev, mimar Rocio Romero tarafından tasarlandı ve yaklaşık 12 haftada bugünkü halini aldı. Bu ilginç prefabrik ev dış kısmı da dahil olmak üzere yaklaşık 22 bin dolara mâl oldu.