İlkbaharda emlak satışını hızlandırmanın 4 yolu!

| Emlak Trendleri
Yazıyı paylaş:

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte emlak sektörü de canlanmaya başlıyor. Konut satışlarının en yüksek olduğu bu ayları iyi değerlendirmek ve rekabette güçlü bir yerde durmak gerekiyor. Kasvetli kış aylarında ev bakmak heyecan verici olmazken, güneşli günlerle birlikte kiralık ve satılık ev aramaları hızlanmaya başlıyor. Özellikle çocuklu aileler şimdiden ev bakarak, yeni eğitim-öğretim yılına hazırlanmak istiyor. Bu ilkbaharda, potansiyel müşterilerinizi dikkatini çekmek için stratejik bir şekilde çalışmalı ve elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. İşte bahar aylarında emlak satışını hızlandırmak ve diğer gayrimenkul danışmanlarından bir adım önde olabilmek için yapmanız gerekenler…

1. İlanlarda bahar temizliği yapın

Bu aylara güzel bir enerjiyle başlayın ve ilan listenize göz atarak, onları daha dikkat çekici bir hâle getirin. Özellikle uzun zamandır portföyünüzde bulunan, ilgi görmeyen ilanlara yönelin ve eksik olan noktalarını tamamlamaya çalışın. Yeni ilanlar girerek, potansiyel alıcılara ne kadar geniş bir portföye sahip olduğunuzu gösterin. İlanlarınızda kaliteli fotoğraflar olmasına, metinlerinin düzgün yazılmış olmasına dikkat edin. Kiralık ve satılık ilanları daha görünür bir hâle getirmek için yeni teknolojileri kullanmayı da ihmal etmeyin. Video, harita gibi özelliklerle ilanlarınızı zenginleştirin.

2. Gayrimenkulleri satışa hazır hâle getirin 

Portföyünüzde yer alan gayrimenkulleri satmaya hazır hâle getirin. Yeni konutların farklı özelliklerine dikkat çekin ve kaliteli fotoğraflarıyla öne çıkarın. Eğer konutlarda bahçe ya da havuz gibi detaylar varsa mutlaka bunlara fotoğraflarda yer verin. İkinci el konut satışı yapıyorsanız, mülk sahibiyle görüşerek evdeki eksikleri bildirin ve bunların düzeltilmesi için çaba gösteren. Bu şekilde evi daha hızlı satabileceğinizi ya da kiralayabileceğinizi belirtin. Yatırımından mümkün olan en yüksek getiriyi elde etmek için çalıştığınızı sık sık hatırlatın.

3. Doğru fiyatlandırma yapın

Gayrimenkulleri doğru fiyatlandırmanız satışı hızlandıran en önemli kriterlerden biridir. Eğer bir konuta piyasanın çok üzerinde bir fiyat verirseniz, az  kişye ulaşırsınız. Bu sebeple fiyatlandırma yaparken dikkat etmelisiniz. Diğer dikkat edeceğiniz konu da fiyat düşüşü olmalıdır. Eğer bir evin fiyatını 500 bin TL verip, iki hafta sonra bunu 450 bin TL’ye çekerseniz alıcıların gözünde güven kaybedebilirsiniz. Doğru fiyatlandırma için Zingat.com’un Bölge Raporu ya da Evimin Değeri gibi uygulamalarını kullanabilirsiniz.

4. Rekabeti önemseyin

Bahar ayları emlak sektöründe rekabetin en yüksek olduğu dönemdir. Bu dönemde rekabeti önemseyin ve daha fazla çalışarak portföyünüzü genişletin. Bu dönemde karşınıza birçok kiralık / satılık gayrimenkuller çıkacaktır, bunları değerlendirerek portföyünüze katmaya çalışın. Bölgenizdeki gayrimenkulleri dolaşarak, onları en uygun kişilere ulaştırabileceğinizi gösterin. Diğer gayrimenkul danışmanlarından daha güçlü yanlarınızı göstererek, rekabette yerinizi alın.