İstanbul’daki yapıların yarısı kaçak!

| Emlak Trendleri

Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı, İstanbul’daki yapıların yüzde 50’sinin kaçak olduğunu açıkladı.

Yazıyı paylaş:

Yapılan açıklamada 3 milyona yakın binanın mülkiyet hakları, bağımsız bölümleri belli değil veya kayıtları olmadığı belirtildi. İstanbul‘un hemen hemen her ilçesinde kaçak yapının olduğunu açıklayan Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı imarsız yapılara en çok Şişli Gülbağ, Fulya‘nın bir kısmı, Kağıthane’nin birçok mahallesi, Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa, Esenler, Güngören gibi bölgelerde rastlanıldığını belirtti.

 

A’dan Z’ye İmar Barışı

 

İmar barışı kesin çözüm!

Bu sorunu çözmek için komisyon kurulmasını öneren Nizameddin Aşa, “Emlakçısı, şehir plancısı, hukukçusu yani gayrimenkul ile ilgili kim varsa uzmanların oluşturduğu bir komisyon olmalı. Bu süreç iyi yönetilirse vatandaşa faydası var, kayıt dışı binası kayıt altına alınacak, cezalar affediliyor, hakkında açılan dava varsa mahkemesi devam ediyorsa düşüyor, hakkında kesilen ve ödenmeyen ceza varsa bu affediliyor” diye konuştu.

Kayıt dışında olan evler yüzünden kentsel dönüşümün de sağlıklı bir şekilde yürütülemediğini belirten Aşa, “İmar barışıyla ekonomi canlanacak. Eski evlere bankalar kredi vermiyordu; kayıt altına alındıktan sonra alabilecekler. Gayrimenkul sektöründe 200’den fazla alt ve yan sanayiye iş sağlayan sektör var, bunların başında bankacılık sektörü geliyor ki bu yasal süreç ilgili sektörlerin canlanıp iş yapması anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: ntv.com.tr

 

İmar Barışı başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler!