Konut fiyatları en çok Bursa’da arttı

| Emlak Trendleri

REIDIN Emlak Endeks’e göre Mart ayında konut fiyatları yüzde 1.16 yükselirken, en çok artış yüzde 2 ile Bursa’da yaşandı.

Yazıyı paylaş:

Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan REIDIN Emlak Endeksi Mart ayı sonuçları açıklandı. Türkiye genelinde 68 il, 242 ilçe ve 1202 mahalleyi kapsayan REIDIN Emlak Endeks 2017 Mart ayı sonuçlarına göre ise konut fiyatlarında yüzde 1.16 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 8.93 oranında artış gerçekleşti. Mart ayında konut fiyatlarının en fazla yükseldiği şehir Bursa, en çok azaldığı şehir ise Çankırı oldu.

 

Bursa, konut fiyatlarının en çok yükseldiği şehir

Mart ayında metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.11 oranında artan Bursa, fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu.

Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise yüzde 1.04 oranıyla Çankırı oldu. Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0.2 ve geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 4.14 oranında artış yaşandı.

 

Bursa konut projeleri!

 

En fazla kira artışı Zonguldak’ta yaşandı

Mart ayında metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2 oranında artan Zonguldak, kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Van ise yüzde 2’lik oranla bu dönemde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir oldu.

 

En yüksek yıllık kira getirisi Aydın, Van ve Bilecik’te

Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede karşılayabildiği illerin başında Aydın gelirken, yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek getiri oranları Aydın, Van ve Bilecik şehirlerinde ölçüldü.

Yıllık artış oranları değerlendirildiğinde, satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilk 3 il; Balıkesir (%28.42), Muğla (19.32) ve Tekirdağ (19.12) oldu.