Sürücüsüz metroda ilk test yapıldı!

| Emlak Trendleri

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu olacak olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunda ilk test sürüşü yapıldı.

Yazıyı paylaş:

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu olacak olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe arasındaki “Akıllı Metro Projesi” test ediliyor. Test sürüşlerinin başladığı metro, 20 kilometrelik hat 16 istasyon, depo sahası ve depoya bağlanan 2 bin 750 metre tünelden oluşacak. 126 vagonun hizmet vereceği hatta 24 saat 2 bin 430 personel çalışmalarını sürdürüyor.
Hattın tamamlanmasıyla Anadolu yakasının ana ulaşım ağının önemli bir aksı tamamlanmış olacak. Otomatik sistemle kendisini park edebilme özelliğine sahip metro, sürücüsüz hizmet verecek ve vatandaşların güvenliği için “peron kapı” sistemini kullanacak. Projenin 30 Ağustos’ta tamamlanması hedefleniyor.

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metro durakları:
Üç ilçeden geçecek metro hattında Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Libadiye, Çarşı, Ümraniye, İnkılap Mahallesi, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, Lise, Dudullu, Toplu Konutlar, Çekmeköy ve Sancaktepe istasyonlarının aralarında yer aldığı 16 istasyon yer alacak.

Metro hatları buralara bağlanacak
Metro projesinin tamamlanması durumunda; Üsküdar İstasyonu’nda Marmaray hattıyla Avrupa Yakası’na, Altunizade İstasyonu’nda yapımı planlanan teleferik hattı ve mevcut metrobüs hattına, Çarşı İstasyonu’nda Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hattına, Dudullu istasyonunda ise Dudullu-Bostancı metro hattıyla bağlantı sağlanmış olacak. Ayrıca Çekmeköy istasyonu sonrasında hat Sultanbeyli’ye uzatılacak.