Tapu harcı indirimden yararlanacaklar dikkat!

| Emlak Trendleri

Tapu harcı indirim süresi için son gün 30 Eylül 2017.

Yazıyı paylaş:

Tapu harcı indirim süresinden yararlanmak isteyenler için geçerli süresinin tamamlanmasına sayılı günler kaldı. Binde 20 nispetinde alınan tapu harcının, konut ve iş yerleri için binde 15 olarak uygulanmasını kapsayan tapu harcı indirimi süresi 30 Eylül tarihinde sona eriyor.

 

Tapu randevusu nasıl alınır?

 

Bilindiği gibi, gayrimenkullerin tapu harcının ölçüsü devir eden ve devir alan için ayrı olmak şartıyla, devir bedeli üzerinden binde 20 olarak hesaplanıyordu. Kararın damga vergisi ile ilgili düzenlemesiyle de yüzde 0.94 olarak uygulanan kat karşılığı veya hasılat paylaşımı inşaat sözleşmeleri, yapı müteahhitleri ile alt yükleniciler arasında düzenlenen inşaat taahhüt sözleşmeleri ile danışmanlık hizmet sözleşmeleri ve yapı denetimi hizmet sözleşmelerinden alınan damga vergisi oranı sıfırlandı.

Bakanlar Kurulu tarafından 15 Mart 2017 tarihinde alınan ve Resmî Gazete’de yayımlanan karar, bu ay sonuna kadar alınacak konut, iş yeri ve devir işlemleri için geçerliliğini koruyor.

 

Arsa ve arazi tapu harçlarında indirim yok

Bakanlar Kurulu’nun 15 Mart 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımladığı karar ile bu oran binde 20’den binde 15’e düştü. Tapu harcı indirimi konut ve işyerlerini kapsarken, arsa ve araziler için tapu harcı indirimi kapsam dışında kaldı.

30 Eylül 2017 tarihinde sona erecek tapu harcı indiriminden yararlanmak isteyenler için bu ay sonuna kadar yapılacak konut ve iş yeri devir işlemleri söz konusu.

 

Tapuda yeni dönem ile ilgili bilmeniz gerekenler!