Trabzon’da yabancılara konut satışı 1 yılda %60 arttı

| Emlak Trendleri

Trabzon, son yıllarda turizmin yanı sıra gayrimenkul yatırımında da yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Yazıyı paylaş:

Trabzon gayrimenkul yatırımında öne çıkıyor. Özellikle son yıllarda başta Arap turistler olmak üzere yabancı yatırımcıların tercih ettiği Trabzon, bu canlılıkla birlikte gayrimenkul alım-satım işlemlerinde de hareketliliğe sahne oluyor.

Doğal ve tarihi güzellikleri, ılıman iklimi, yaylaları ve yöresel lezzetleriyle öne çıkan Trabzon’u yılda 2 milyonu aşkın turist ziyaret ediyor. Turizmin gelişmesi, yabancıların kentteki gayrimenkul yatırımlarının da artmasını sağladı.

 

Trabzon’da yabancıya konut satışı bir yılda yüzde 60 arttı

Peki Trabzon’da yabancıların konut sahipliği ile ilgili neler yaşanıyor? Konuyla ilgili açıklama Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu’ndan geldi.

Kentin bu yıl da yabancıya konut satışı yapılan şehirler listesinde ön sıralardaki yerini koruduğunu dile getiren Hacısalihoğlu, şunları söyledi:

“Trabzon’da yabancıya konut satışında sadece ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60’lık bir artış söz konusu. 8 aylık ortalamada da yüzde 25’lik bir artış var. Şu anda 250 bin dolarlık konut alan vatandaşlık hakkı alıyor. Bu bir avantajdı, bundan sonra da avantaj olacağını düşünüyoruz. Bunun sektöre de önemli bir katkı sağladığını söylemekte yarar var.”

 

Trabzon yabancıya konut satışında Türkiye’de 7. sırada

Hacısalihoğlu, Trabzon’un yabancıya konut satışlarında Türkiye’de 7’nci sırada olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Konut satışlarında yabancılarla olan ilişkilerimizi daha ileri seviyeye getirmemiz gerekiyor. Onlara komşuluk ilişkilerinin iyi olduğunu göstererek daha fazla konut satışını sağlamak adına bunu reklam aracı olarak kullanabiliriz. Bu bakımdan geleceğe dönük her bir konut alan kendi ülkesinden bir başkasını bölgeye çekebilir. Bu işin zincirleme reaksiyon olarak sürdürülmesi için bizim ilişkilerimizi çok iyi tutmamız gerekiyor. Bu bakımdan konut satıcılarımıza ve inşaatçılarımıza çok iş düşüyor.”