Türkiye’nin en görkemli 10 yalısı

| İlginç Haberler

Boğazın en gözde yalıları

Yazıyı paylaş:
Boğaz’da bulunan ve her biri nadide bir eser olarak değerlendirilen yalılar günümüzde de göz kamaştırmaya devam ediyor. İstanbul Boğazı’ndaki tarihi yalıları mercek altına aldık ve en görkemli ve en değerli 10 yalıyı sıraladık. 
Hasip Paşa Yalısı 
Beylerbeyi’nin en gösterişli yalılarından biri olan Hasip Paşa Yalısı, Boğaziçinin en güzel yalıları arasında gösteriliyor. Hem mimari hem inşaat tekniği açısından Boğaziçi’ndeki en özgün yalılardan biri olan Hasip Paşa Yalısı, 18’inci yüzyıl sonunda yaptırılmış.
Fethi Ahmet Paşa Yalısı 
Üsküdar ile Kuzguncuk arasında Paşalimanı bölgesinde bulunan yalının yapılış tarihi kesin olarak bilinmiyor. Diğer adıyla Pembe Yalı, harem ve selamlık olmak üzere iki ayrı bölümden oluşuyor. Yalının cephe görünümü ve planı tipik bir Osmanlı sivil mimarisini yansıtıyor.
Tophane Müşiri Zeki Paşa Yalısı
Baltalimanı’ndaki Zeki Paşa Yalısı 19. yüzyılda Fransız mimar Alexandre Vallaury’e Sultan II. Abdülhamit dönemi nazırlarından Müşir Zeki Paşa için yaptırılıyor. Yalı; 5 katta 23 oda, 3 bin m2 kapalı alan, 4 bin m2 bahçe ve 130 metrelik rıhtımdan oluşuyor.
Kıbrıslı Yalısı 
Kandilli’de yer alan 64 metrelik rıhtıma sahip yalı XVIII. yüzyılda Sadrazam Mehmed İzzed Paşa için yaptırılmış. Yalıda, sofalarından başka alt katta 15, üst katta altı olmak üzere 21 oda bulunuyor.
Kont Ostrotog Yalısı 
Boğaz’ın en tarihi binalarından biri Kont Ostrotog yalısı, Kandilli  – Göksu Caddesi üzerinde bulunuyor. XIX. yüzyılın başlarında yapıldığı tahmin edilen yalı haremlik ve selamlık olmak üzere iki bölümden oluşuyor
Şehzade Burhanettin Efendi Yalısı (Erbilgin Yalısı) 
Yeniköy’de bulunan ve 60 metrelik rıhtımıyla Boğaziçi’nin en uzun rıhtımına sahip yalılarından biri olan Şehzade Burhanettin Efendi Yalısı Boğaziçi’nin en büyük yalıları arasında yer alıyor. Erbilgin Yalısı olarak da bilinen yalı bodrumuyla birlikte dört kattan oluşuyor. 64 odalı yalının geçmişi 1880’lere uzanıyor.
 
Zarif Mustafa Paşa Yalısı 
1700’lerin başında yapılan Zarif Mustafa Paşa Yalısı geçmişi bin yıl öncesine giden eski bir Bizans manastırının kalıntıları üzerine kurulan Boğaz’daki en eski yapılardan biridir. 17’inci yüzyılın sonu veya 18’inci yüzyılın başında inşa edildiği tahmin edilen Zarif Mustafa Paşa Yalısı harem, selamlık ve Mehtabiye Köşkü olmak üzere üç ayrı bölümden meydana geliyor.
Nuri Paşa Yalısı
Abdülhamit’in subaylarından biri olan Nuri Paşa tarafından 1895’lerde yaptırıldığı tahmin ediliyor. Mimari bakımdan art nouveau üslûpta yapılan yalı Anadolu Hisarı’nda bulunuyor.
Said Halim Paşa Yalısı
Yeniköy’de Boğaz kıyısındaki Sait Halim Paşa Yalısı İstanbul’un en görkemli ve en pahalı yapılarından. Sait Halim Paşa Yalısı’nın geçmişi 1820’lere kadar uzanıyor.
Sadullah Paşa Yalısı
Boğaz yalılarının içinde en eskilerden olan Sadullah Paşa Yalısı Çengelköy sahilde bulunuyor. Boğaz’ın en eski ve en güzel klasik ahşap yapılarından biri olan Sadullah Paşa Yalısı, Osmanlı yalı mimarisinin yaşayan örneklerinden biridir.